18 Eylül 2009 Cuma

True Blood 2. Sezon

Evet True Blood'da 2. sezonu da devirdik hem de ne sezon. Geçen sezon sonunda yorumumu karakterlere göre yapmıştım bu sefer sezon finalinin en vurucu 13 sahnesine göre yorum yapacağım.

Öncelikle 2. sezon 1. sezondan daha karmaşık ve heyecanlı geçti. İlk sezonda kötümüz deli bir insanken bu sezonda kötülerin kötüsü bir Manead'ımız vardı ki genel olarak baktığımızda hayli dişli bir kötü olduğunu da görebiliriz. Sookie ve Bill arasındaki ilişki dalgalanarak devam ederken işin içine entrikaları ile Eric de girdi ve açıkça Bill'e rakip oldu. Sookie'ye kendi kanını içiren Eric 3. sezonda iddiasını sürdürecek gibi görünüyor. Sam kendini insanlardan daha fazla saklamamaya karar verdi, Tara annesine olan nefretini içinden çıkarmak için şeytan çıkarma ayinine katıldı, Andy işini ve itibarını kaybetti, Jason güneş tarikatına katıldı ve zekasından büyük işlere bulaştı. 2 sezonda Bon Temps'dan da dışarı çıktık ve Dallas'a gittik. Eric'in yaratıcısı Godric'le tanıştık ve bir vampirin nasıl olgunlaştığını ve olduğu şeyden kurtulup tanrıya kavuşmasını izledik.

Genel olarak 2. sezonda bunlar yaşandı ama asıl olaylar sezon finalinde patlak verdi de denebilir. Şimdi bu olaylara değinmek istiyorum.
Maryann Sookie'nin evinde, büyükannesinin gelinliği içinde, etrafı Sookie'nin arkadaşları ile dolu olduğu halde damadı bekliyor. Sookie'nin değer verdiği her şeyi neredeyse yok etmiş, Sookie'nin ne olduğunu soruyor; garsonum cevabını alıyor ama yüzyıllar boyu Sookie gibi bir varlıkla karşılaşmamış. 3. sezonda Sookie'nin ne olduğu daha fazla sorgulanacak gibi görünüyor.
Kraliçe'nin kahvaltılarından birinin Sookie'nin kuzeni olduğunu öğrendik. Yozlaşmış kuzenin 3. sezonda rolü büyük olacak çünkü Sophie-Ann ve Eric arasında geçen Bill hakkındaki konuşmaya şahit oldu. Sookie'nin kayıplara karışan nişanlısını bulması için ona yön gösterebilir.
Eric'in kraliçenin yuvasındaki en yaşlı ve en güçlü vampir olduğunu öğrendik, ayrıca kraliçe bizzat Eric'e V sattırıyor ve Eric'in V sattığını öğrenen Bill'in icabına bakılması gerek yoksa kraliçe Eric'in dişlerinden küpe yaptıracak. Bu durumda Eric tüm kalleşliğiyle "onun icabına bizzat kendim bakacağım" diyor: Yatzee!
Düğüne geri dönelim; Bill Sookie'yi Maryann'den kurtarmak için Sam'i getiriyor, Sam Eggs tarafından kalbinden bıçaklanarak kurban ediliyor. Maryann kocası şeytan efendinin vücuda bürünebilmesi için Sam'in doğru vasıta olduğundan % 100 emin. Sam'in kanını boynuna sürüyor ama bu sırada ölmek üzere olan Sam Sookie'ye adağı devirmesini ve yumurtayı kırmasını söyleyince Sookie denileni yapıyor. Maryann deliye dönüyor, herkesi öldürmeyi düşünürken pençelerini çıkararak Sookie'nin peşine düşüyor. Tam Sookie'yi paralayacakken bir öküz böğürtüsü duyuyor; o da ne kocacığı karşısında öküz şemalinde.


Bundan sonra sezonun en çarpıcı sahnelerini izliyoruz:Şeytan Maryann'e boynuzunu geçiriyor, Maryann'in kurban olmasını istiyor. Maryann kendisini kocasının boynuzuna teslim ediyor.Beyaz öküz yavaşta değişerek Sam'e dönüşüyor; Sam Maryann'in zift karası kalbini eline alarak eziyor ve ölümsüz Maryann çok sevdiği kocasının yanına gidiyor.


Kalbinden bıçaklanan Sam'in nasıl ölmediğini de o an anlıyoruz; Sam Bill'den beslenmiş hatta biraz fazla beslenmiş ki Bill yerlerde sürünüyor. Yine 3. sezonda bu arkadaşlığın daimi olmasını diliyorum çünkü ikisini de çok seviyorum.


Yan karakterlerin durumuna bakacak olursak;Jessica Hoyt'un yokluğunda kendini tır parkında buluyor, bakire vampirimiz Bill'i epeyce uğraştıracağa benzer.
Sookie'nin yardımıyla Maryann'in ona yaptırdıklarını hatırlayan Eggs cinayet silahı bıçak elinde Andy'nin üzerine saldırıyor. Andy'yi kurtarmaya çalışan Jason Eggs'i tam 12'den vuruyor ama Andy silahı alarak olayı üstüne alıyor. Eggs uğruna bu sezon yemediği halt kalmayan Tara gerçek aşkı bir kez daha kaybediyor. Gerçek aşk senin neyine zaten Maryann'in Bon Temps'a gelmesinin nedeni de senmişsin, Sookie'nin evini ve büyükannenin hatıralarını da mahvettin pislik insan diyorum kendisine. 3. sezon kasabayı terk etmesini ümit ediyorum, Lafayette'i bile daha çok seviyorum daha ne olsun.


Gelelim esas meseleye;Bill tarafından romantik bir Fransız Restoranı'na götürülen Sookie tek taşı elinde buluveriyor, Bill yapılabilecek en güzel şekilde Sookie'ye evlenme teklif ediyor. Ama Sookie yaşlanıp elden ayaktan düşünce ne olacak çekincesiyle göz yaşlarına boğuluyor ve lavaboya kaçıyor.
Üzgün bir şekilde sevgilisinin dönmesini bekleyen Bill arkasından gümüş bir zincirle saldırıya uğruyor. Saldıran kişi Eric ise veya bu işte Eric'in parmağı varsa benden çekeceği var :@Lavaboda yüzüğü parmağına takan ve sevdiği adamla ölene kadar beraber olmaya karar veren Sookie içeriye Evet Evet diyerek döndüğünde karşısında Bill'siz, kırılmış tabak ve bardaklarla dolu bir masa buluyor.

Peki Bill aldığı cevaba sinirlenip mi gitti yoksa kaçırıldı mı?

3. sezonda Bill'ini kurtarmaya çalışan bir Sookie, ailesini arayan bir Sam, kendini kasabanın kahramanı sanan bir Jason, gerçek aşkı da yitirince elinde bir şey kalmayan bir Tara ve Sookie'yi ele geçirmek ve Bill ile bizzat ilgilenmek misyonundaki bir Eric bizlerle olacak.

Zaman nasıl geçecek bilmiyorum ama sabırsızlıkla bekliyorum.

B.Kumbay / 17.09.2009

Hiç yorum yok:

Justice League

Ve bir yıldır beklediğim Justice League'i sonunda izledim hem de 4dx olarak. Beklediğime değdi mi: evet, bayıldım mı: hayır. Sonuç...