1 Aralık 2008 Pazartesi

Burn After Reading

Yapım Yılı: 2008
Süre: 96 dk

Brad Pitt -- Chad Feldheimer
George Clooney -- Harry Pfarrer
Tilda Swinton -- Katie Cox
John Malkovich -- Ozzie Cox
Frances McDormand -- Linda Litzke
Richard Jenkins -- Ted Treffon

Yönetmen
Ethan Coen
Joel Coen


Ozzie Cox; hayatı boyunca akılsız insanlarla mücadele etmiş CIA'de orta düzey istihbaratta çalışan evli, kendi halinde bir adam. Birgün sudan bir sebeple işine son verilince hayattan (ve devletten) hıncını alabilmek için çok gizli (!) olan hayatını yazmaya karar veriyor. Verilerini güzelce tpluyor ve başlıyor bilgisayarında yazmaya. Katie Cox; Ozzie'nin çocuk doktoru çatlak ve yelloz karısı. Ozzie işten çıkıp da hayatını yazmaya karar verince parasal durumdan endişelenerek boşanma davası açmak için gizlice Ozzie'nin banka hesap numaralarını ve mal varlığını öğrenmek adına bilgisayarındaki verilerini cd'ye çekip avukata veriyor. Avukat cd'yi asistanına veriyor, asistan cd'yi jimnastik salonunda düşürüyor. Cd'yi çalışanlardan biri bulup Chad Feldheimer'a veriyor. Chad beyni tamamen kaslarına kaymış, zeka yoksunu bir şahıs olduğundan cd'nin içindekileri çook çok önemli zannedip çalışma arkadaşı Linda Litzke'ye cd'nin sahibine şantaj yapma fikrini açıklıyor. Linda Chad gibi zeka yoksunu olsa da Chad'de olmayan güçlü bir özelliği var; hırsı. Linda internetten dahi olsa kendine sürekli bir sevgili bulabilmek için 4-5 tane estetik ameliyat geçirip kendini yenilemeli yoksa sonsuza dek bekar kalacak. Sigorta masrafları karşılamadığı için para sıkıntısı çeken Linda'nın tek tutunacağı dal da bu cd olunca Linda para için cd'yi Ruslar'a (onlar olmazsa Çinliler var nasılsa) götürecek kadar vatansever biri. Bu arada netten tanıştığı kıro, işe yaramaz, seks manyağı, karı parası yiyen Harry Pfarrer aynı zamanda Katie Cox'un sevgilisi. Herkes birbirini aldatır, birbirine şantaj yapar ve birbirini takip ederken işin içine birkaç boşanma avukatı, Ruslar ve CIA'de katılınca ortada 1 cd, birkaç ceset ve neye uğradığını anlayamayan insanlar kaynıyor.


Burn After Reading çok akıllı bir senaryosu ve kurgusu olan, zengin ve iyi oyuncu kadrosuyla insanı şaşkına çevirirken güldürmeyi başaran akıllı bir film. Benzerlerinin aksine (ünlü oyuncuların oynadığı ve bu arada birbirleri ile rekabet içinde oldukları filmler) her bir ünlü oyuncunun sıradışı bir karakteri ve birbirleri ile gayet doğal oyunculuk ilişkileri var. O kadar ki Brad Pitt şimdiye dek gördüğüm en iyi performansını sergilemiş (o kadar ki zeka yoksunluk derecesi yüzünden birkaç yerde tokatlayasım geldi), George Clooney deseniz o kadar illet bir adamı o kadar gerçekçi oynuyor ki "ben onun bu kadar iyi oyuncu olduğunu bilmezdim" demek durumundayım. Frances McDormand bu kadar beyinsiz bir karakteri canlandırabilmek için çok çalıştı mı merak ediyorum ama tek kelimeyle bir harika, keza Tilda Swinton ve John Malkovich de harikalar yaratmışlar ama sanırım filmdeki en büyük övgüyü Coen Kardeşler hak ediyorlar.


İzlerken bir yerde (George - Brad sahnesi) kendimi kaybettiğim, hemen hemen her yerde içten içten güldüğüm bu doğal komediyi herkes izlemeli kanaatindeyim. Burn After Reading çok başarılı bir kara mizah, çok gerçekçi bir film. Mutlaka izleyin.

B.Kumbay

Hiç yorum yok:

Justice League

Ve bir yıldır beklediğim Justice League'i sonunda izledim hem de 4dx olarak. Beklediğime değdi mi: evet, bayıldım mı: hayır. Sonuç...